ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *

عوارض بالا بودن میزان قند مویرگی

هرگاه بعد از خوردن یک وعده غذایی مخصوصا شام میزان قند خون به بیش از مقدار لازم و طبیعی افزایش یابد و به دلیل کاهش تولید انسولین و مصرف نشدن این مقدار قند در طول شب به صورت بلا استفاده در خون رها شده و به دیواره سلول ها می چسبد و به ماده سمی و خطرناکی به نام سوربیتل تبدیل می شود که همراه جریان خون در تمام عروق و مویرگ های بدن پخش می شود و باعث نازک شدن و پارگی مویرگ ها شده و در نتیجه اندامها و اعضای داخلی بدن با مشکل جدی و جبران ناپذیری روبرو می شوند.

 1. در اثر پارگی مویرگهای شبکیه چشم شخص به تاری دید _کور رنگی_آب سیاه_آب مروارید_کوری کامل مبتلا میشود.
 2. در اثر آسیب دیدگی و پارگی مویرگهای کلیه نیمی از افرادی که اطلاعی از میزان قند خون خود ندارند کلیه خود را از دست می دهند و هم چنین به عارضه دفع پروتئین از کلیه مبتلا میشوند و در اثر آسیب دیدن عروق کلیه به مرور به فشار خون مزمن مبتلا می گردند.
 3.  از بین رفتن دستگاه عصبی به صورت بی حسی و سوزنی دایم کف دست و پاها و سپس عفونت کردن اعضای بدن که در این موقع تنها راه جلوگیری از سرایت عفونت به دیگر اعضای بدن قطع عضو می باشد دلیل مرگ بافت های بدن در اثر تجمع مقدار زیاد قند و نبودن خون رسانی مناسب و در نتیجه رشد عوامل میکروبی می باشد.
 4. اسیب عضله قلب در اثر تجمع و رسوب قند در بطن ها می باشد و نارسایی قلبی را به همراه دارد.
 5. آسیب دیدگی شدید به عروق بدن مثل سفت شدن دیواره سرخرگ ها یا تشکیل پلاک و لخته خونی بر سر راه قلب یا مغز که می تواند به مرگ منجر شود.
 6. بیماری سرخرگ کرونر قلب که باعث انژین و قلب درد و سکته قلبی می شود.
 7. در اثر ضعیف شدن و پارگی تدریجی مویرگ های مغز خونریزی داخلی و مرگ مغزی به وجود می آید.
 8. بیماری عروق محیطی که در اثر مسدود شدن سرخرگ ها به وجود می آید و حاصل آن لنگیدن در پیاده روی و درد پاها می باشد و ممکن است به فلج شدن کامل منجر شود.
 9. اختلالات مغزی مثل الزایمر_پرخاشگری و از بین رفتن حس بینایی و حس شنوایی [به دلیل فشار خون بالا و تراکم زیاد مویرگ ها در نوک انگشت اشاره این قسمت از بدن مناسب برای تعیین و تشخیص مقدار قند رسوب کننده مویرگی میباشد].

 

عوامل موثر در افزایش قند خون:

 • کیفیت اب اشامیدنی
 • افزایش سن
 • چاقی
 • کم تحرکی
 • غذاهای پر کالری

قند خون ناشتا بالای 125 میلی گرم و در 2 روز متوالی ابتدای وضعیت خطرناک را نشان میدهد و باید با رژیم غذایی مناسب و کاهش وزن و فعالیت بدنی مناسب به حالت نرمال بازگردد.وجود قند اضافه در خون باعث چسبناک و غلیظ شدن خون می شود که فشار خون را بالا می برد و مسدود شدن مویرگ ها را در پی دارد در این حالت سکته قلبی و سکته مغزی بسیار زود و ناگهانی روی می دهد هم چنین با ورود قند اضافی خون به کلیه ها و مجرای ادراری سنگ کلیه و سنگ مثانه به سرعت تشکیل می شود.

از سفید شدن ناگهانی موی سر تا عفونت بین انگشتان پا می توان دریافت که تمامی اعضای بدن در خطر آسیب دیدگی و خسارت جبران ناپذیر و لا علاج از بیماری قند خون قرار دارند پس با تشخیص به موقع سالم زندگی کنید.

 1. مقادیر زیاد مواد نشاسته ای در شام باعث بالا رفتن شدید قند ناشتای شما خواهد شد همچنین از زمان شام تا خوابیدن حداقل 3 ساعت باید فاصله باشد.
 2. خوردن سبزی و سالاد در کاهش قند اضافی موثرند.
 3. مقدار غذای مصرف شده با افزایش قند خون رابطه مستقیم دارد می توان با ازمایش قند مقدار غذای خودتان را در حد طبیعی و نیاز بدن و بدون ضرر بدست اورید.
 4. هر فرد با توجه به سن و فعالیت بدنی خودش به غذاهای مختلف و مقدار مختلف نیاز دارد که با انجام تست قند خون مشخص خواهد شد.
 5. می توان غذاهای پر نشاسته و پر کالری را در وعده نهار مصرف کرد و غذاهای ساده تر با حجم کمتر را در شام استفاده کرد.
 6. فعالیت بدنی موثر در کاهش قند خون یا کاهش وزن باید به صورت متوالی و بدون قطع شدن باشد مثلا 30 دقیقه تا 45 دقیقه هر روز و با اهنگ یکنواخت پیاده روی سریع یا دویدن آرام بسیار مناسب است.

 

با ورزش منظم و روزانه می توان ظرفیت سلول های کبدی و ماهیچه ای را برای جذب مولکولهای قند افزایش داد چون ابتدا باید چربی ها و قند های ذخیره شده و رسوب کرده قبلی بسوزد تا فضا برای جذب قندهای جدید از خون توسط کبد و ماهیچه به وجود بیاید تا در موقع لازم در خون رها شوند ولی اگر در طی زمان قند ها سوخته نشده و باز قند های جدید وارد خون شود باید منتظر عوارض جدی و خطرناک این بیماری بود.مولکول قند در اشکال مختلف در مواد غذایی یافت می شود مثل شیرینی ها و لبنیات و حبوبات و غلات و بهترین نوع قند در میوهها یافت میشوند.

مراحل هضم و جذب قند اسان و بدون عارضه میباشد بر عکس پروتئینها و چربیها

مولکول قند در داخل سلول با اکسیژن ترکیب شده و تولید انرژی و گرما وآب می کند و در بدن ذخیره می شود بدون ایجاد بیماری بر عکس چربیها که بدن را دچار بیماری می کنند در ضمن تنها منبع انرژی مغز قند میباشد ولی باید در نظر داشت قند اضافی در خون باقی نماند.

 • نیمی از زنان در دوران حاملگی به دیابت مبتلا می شوند و اگر تشخیص داده نشود سلامت خود و جنین به خطر می افتد و ممکن است فرزندشان به دیابت نوع 1 مبتلا شود.
 • پدر و مادر مبتلا به قند خون بالا عامل اصلی به وجود اورنده فرزندان دیابتی هستند.
 • خطر بروز دیابت در زنان مبتلا به فشار خون بالا 3 برابر بیشتر است.
 • تولید انسولین با بالا رفتن سن مخصوصا از 60 سالگی به بعد به شدت کاهش می یابد بنابراین انجام تست قند خون در میانسالان به صورت مرتب ضروری است.
 • افرادی که دور شکم آنها از 90 سانتی متر بیشتر باشد به خاطر افزایش مقاومت به انسولین و کاهش حساسیت سلول به انسولین باید به صورت مرتب قند خون خود را تست کنند.
 • در مورد افرادی که انسولین مصرف می کنند باید بدانند که کاهش شدید و غیر طبیعی قند خون عارضهای حاد است و به سرعت فرد را به اغما و آسیب مغزی یا مرگ میکشاند و علامتش بی قراری و اضطراب و تعریق زیاد و منگی و بیحالی است.
 • بیشترین علت نابینایی و بیماریهای چشمی در بزرگسالان به دیابت مربوط می شود.
 • بیشترین علت قطع عضو بیماری دیابت است.
 • مهمترین عامل نارساییهای کلیه و پیوند کلیه در جهان در اثر دیابت می باشد.
 • یکی از عوامل مهم بیماریهای عضله قلب که به نارسایی قلبی میانجامد دیابت است.
 • حمله قلبی و سکته مغزی در بیماران دیابتی بسیار بالاتر از افراد عادی اتفاق میافتد.
 • سن دیابت میانسالگی به 40 سالگی رسیده است.
 • غذاهای فیبر دار مثل میوه ها باعث کند شدن جذب قند در روده ها شده و مانع بالا رفتن سریع قند می شود.
 • بدترین قند ها شکر و نبات و پولکی و مربا هستند چون قند ساده دارند و سریع وارد خون می شوند.
 • قند حبوبات و غلات چند تایی هستند و آرام آرام شکسته شده و به تدریج وارد خون میشوند.
 • میزان قند خون طبیعی در حالت ناشتا 60_100
 • میزان قند خون طبیعی 1 ساعت بعد از غذا کمتر از 200
 • میزان قند خون طبیعی 2 ساعت بعد از غذا کمتر از 140
 • میزان قند خون طبیعی قبل از خواب 70_110

 

مؤسسه آموزش و پیشگیری دیابت پرتوی ایران ارائه کننده بسته سلامت خانواده در ایران توزیع دستگاه های سنجش قند خون و سنجش فشار خون و سنجش وزن به همراه آموزش

 

آدرس: اصفهان، میدان امام حسین، پاساژ بهار، پلاک 13

www.PartoPezeshki.ir

32238425-09140445216

 

 

آمار بازدید

136044
امروزامروز22
دیروزدیروز52
این هفتهاین هفته94
این ماهاین ماه22
مجموعمجموع136044

Supportپشتیبانی مشتریان031-32238425

Companyمدیریت موسسه09132675216

Customerساعات پاسخگویی9 الی 5 بعد از ظهر